ZWOLNIENIE Z PCC – DYREKTOR KIS POTWIERDZA, ŻE DOTYCZY ONO RÓWNIEŻ OSÓB POSIADAJĄCYCH INNE NIERUCHOMOŚCI

Zgodnie z obowiązującą od 31 sierpnia br. ulgą w podatku od czynności cywilnoprawnych, a konkretnie art. 9 pkt 17 Ustawy o PCC zwolniona z podatku jest sprzedaż, której przedmiotem jest: prawo lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego, albo domu jednorodzinnego – jeżeli kupującym jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne, którym w dniu sprzedaży i przed tym dniem nie przysługiwało żadne z tych praw ani udział w tych prawach.

 

W najnowszych interpretacjach fiskus wyjaśnia wątpliwości, które powstały na tle nowowprowadzonej ulgi. Mianowicie, w interpretacji z dnia 8.11.2023 r., nr 0111-KDIB2-3.4014.344.2023.2.JKU dyrektor KIS potwierdził, iż z podatku zwolniona jest osoba, która nie posiadając ani spółdzielczego własnościowego prawa do budynku/lokalu mieszkalnego, ani innego prawa własności, w wyniku darowizny stała się właścicielem działki z murowanym budynkiem gospodarczym, a następnie kupiła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jak wskazał dyrektor KIS, budynek gospodarczy nie wlicza się do praw wymienionych w art. 9 ust. 17 Ustawy o PCC.

 

Nadto, w innej interpretacji, również z dnia 8.11.2023 r., nr 0111-KDIB-2-2.4014.211.2023.2.PB) dyrektor KIS zgodził się z podatnikiem, iż w sytuacji, w której spadkobierca otrzymał jako kawaler 50% udziałów w dwóch mieszkaniach, po czym wraz z małżonką nabył mieszkanie z rynku wtórnego, zwolniony jest z PCC. W uzasadnieniu podatnik wskazał, że przepisy nie precyzują, czy dozwolona wielkość udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku dotyczy 50% jednej nieruchomości, czy też kilku nieruchomości, zatem przepisy powinny być interpretowane na korzyść nabywcy. Dyrektor KIS w pełni podzielił stanowisko podatnika, zastrzegając jednocześnie, iż zwolnienie obejmie podatnika, w sytuacji, gdy jego małżonka również spełnia wymogi określone w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC.

 

Z kolei w interpretacji z dnia 21.09.2023 r., nr 0111-KDIB2-2.4014.203.2023.1.PB fiskus stwierdził, iż nabycie pierwszej nieruchomości przez podatniczkę, wraz z mężem, który ówcześnie był właścicielem innego mieszkania, pomimo łączącej małżonków intercyzy nie uprawnia podatniczki do skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 9 pkt 17 ustawy o PCC.