Ustawa o pomocy, a problem zawodowych kierowców z Ukrainy

Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa miała rozwiązać liczne problemy, które pojawiły się w związku z wybuchem wojny na terytorium państwa ukraińskiego. Niestety, Ustawa nie objęła ich wszystkich kompleksowo, a wręcz spowodowała powstanie nowych wątpliwości. Mianowicie, Ustawa pomija między innymi problem dotyczący ukraińskich kierowców zawodowych trudniących się transportem międzynarodowym. Brak kompleksowej regulacji tworzy poważne utrudnienie, gdyż dotyczy to znacznego odsetka zatrudnionych w Polsce kierowców międzynarodowych.

Zgodnie z art. 42 Ustawy, „jeżeli ostatni dzień okresu pobytu obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy krajowej przypada w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. okres pobytu na podstawie tej wizy oraz okres ważności tej wizy ulegają przedłużeniu z mocy prawa do dnia 31 grudnia 2022 r.” Ustawa również stanowi, że w takim przypadku na dokumencie podróży Ukraińca nie umieszcza się nowej naklejki wizowej. Natomiast, dalsza część przepisu stanowi, że tak przedłużona wiza nie uprawnia do przekroczenia granicy, co nie ma zastosowania do kierowców transportu międzynarodowego – zapis swoim zakresem obejmuje również wyłączenie dot. braku konieczności posiadania naklejki wizowej. Taka regulacja tworzy poważny problem, gdyż nakłada konieczność posiadania naklejki wizowej przez obywatela Ukrainy, który trudni się transportem międzynarodowym. Co do zasady, nie byłoby to obarczone żadnym błędem, gdyby nie to, że w „normalnym” trybie wydaje ją polski konsulat w Kijowie, co z oczywistych względów nie jest możliwe w obecnym stanie rzeczy. Zatem, w związku z powyższym powstała wątpliwość kto ma wydać nową naklejkę obywatelowi Ukrainy.

W odpowiedzi na powyższy problem 17 marca 2022 r. Urząd do Spraw Cudzoziemców poinformował, że „obywatele Ukrainy posiadający wizy krajowe, których okres ważności skończył się w okresie od 24 lipca br. lub zakończy się w najbliższym czasie, a są zainteresowani wykonywaniem pracy jako kierowcy w transporcie międzynarodowym, powinni niezwłocznie wystąpić o udzielenie im zezwoleń na pobyt czasowy i pracę”.

Urząd zadeklarował również, że w sprawach cudzoziemców wydziału urzędów wojewódzkich będą priorytetowo przyjmować i rozpatrywać wnioski obywateli Ukrainy. Nadto, zgodnie z powyższą informacją z udzieleniem zezwolenia wiązać się będzie wydanie karty pobytu z urzędu, a jej ważność będzie trwała przez cały okres na jaki zostanie udzielone zezwolenie. Wydanie karty pobytu zapewni cudzoziemcom możliwość wykonywania pracy w transporcie międzynarodowym, gdyż jest to dokument pobytowy uprawniający do przemieszczania się po terytoriach państw strefy Schengen.

Na tę chwilę są to jedynie zapowiedzi i obietnice Urzędu, niestety nie poparte właściwą regulacją prawną, co powoduje, iż problem pozostaje nadal otwarty.