Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy

W związku ze szczególnie interesującymi zmianami, które miały ostatnio miejsce w przepisach prawa, postanowiliśmy przygotować dla Państwa niewielki „przegląd prawniczy”, tak aby nie umknęły Państwu regulacje, które mogą mieć pośredni, bądź nawet bezpośredni wpływ na Państwa sytuację prawną.

Zarówno w życiu prawnika jak i każdego innego przedsiębiorcy, szczególnie istotna jest bieżąca orientacja w zmieniającej się sytuacji, która nas otacza. Mając na uwadze dynamiczność zmian postanowiliśmy stworzyć dla Państwa specjalną kolumnę na naszym blogu, w której okresowo będziemy przybliżali Państwu nowe regulacje prawne. Mamy nadzieję, że taki format jest dla Państwa interesujący i zapewni choć częściową orientację w zmieniającej się rzeczywistości prawnej. Zapraszamy do lektury w szczególności aktywnych zawodowo przedsiębiorców, chociaż osoby nieprowadzące działalności gospodarczej również znajdą coś dla siebie.

Z uwagi na to, iż 12 marca 2022 r. wszedł w życie nowy -obszerny- akt prawny, w niniejszym artykule pominęliśmy inne -drobne- zmiany jakie miały miejsce w Polsce, a skupiliśmy się jedynie na przygotowaniu dla Państwa krótkiej analizy Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz.U.2022.583), która weszła w życie 12 marca 2022 r.

Ustawa ta ma moc wsteczną i objęła swoją mocą sytuację obywateli Ukrainy przebywających w Polsce od 24 lutego 2022 r. oraz tych, którzy dopiero wjeżdżają do Polski w związku z działaniami wojennymi na teren Rzeczpospolitej. Przepisy te mają na celu zapewnienie możliwości, a także uprawnienie ewakuacji ludności z Ukrainy do Polski. Ustawa ochroną objęła obywateli Ukrainy przez okres 18 miesięcy – z możliwością wydłużenia tego okresu. Podkreślić należy jednak, że opuszczenie terytorium kraju przez Ukraińca, na okres powyżej jednego miesiąca uniemożliwia mu powrót do Polski.

Przepisy ustawy swoim zakresem objęły również legalizację pobytu osób posiadających Kartę Polaka. Ochronę tymczasową uzyskali obywatele Ukrainy, a także ich współmałżonkowie przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy.

Ustawa swoją regulacją objęła również osoby, które przebywały już na terytorium Rzeczpospolitej przed dniem wybuchu konfliktu zbrojnego, a ich legalny pobyt uległby zakończeniu w trakcie jego trwania. Mianowicie, Ustawa przedłuża ważność wiz krajowych oraz pobytu czasowego do dnia 31 grudnia 2022 r. Natomiast, karty pobytu, polskie dokumenty tożsamości, a także zgody na pobyt, których ważność skończyła się w dniu wybuchu wojny albo w trakcie jej trwania zostaną przedłużone o 18 miesięcy, z zastrzeżeniem, iż nie uprawniają one do opuszczenia terytorium kraju.

Obecnie obywatel Ukrainy wjeżdżając do Polski nie musi posiadać wizy ani ważnego paszportu, wystarczy jakikolwiek dokument potwierdzający tożsamość – jednak jego brak nie prowadzi do odmowy wjazdu na terytorium Polski. Do uznania pobytu za legalny konieczne jest złożenie wniosku o nadanie numeru PESEL, który można złożyć w dowolnym urzędzie gminy.

Obywatele Ukrainy mogą również podejmować w Polsce pracę bez dodatkowych zezwoleń. Pracodawca powinien jednak zgłosić zatrudnienie Ukraińca w ciągu 14 dni do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy. Obywatele Ukrainy posiadający numer PESEL mogą również prowadzić działalność gospodarczą na analogicznych zasadach jakie obejmują obywateli Polski.