Nowa uchwała Sądu Najwyższego dotycząca umów kredytu indeksowanego do waluty obcej

W dniu 28 kwietnia 2022 r. podjął uchwałę, mającą istotne znaczenie dla wszystkich „frankowiczów” będących  przedsiębiorcami. Sąd najwyższy uznał bowiem, że „sprzeczne z naturą stosunku prawnego kredytu indeksowanego do waluty obcej są postanowienia, w których kredytodawca jest upoważniony do jednostronnego oznaczenia kursu waluty właściwej do wyliczenia wysokości zobowiązania kredytobiorcy oraz ustalenia wysokości rat kredytu, jeżeli z treści stosunku prawnego nie wynikają obiektywne i weryfikowalne kryteria oznaczenia tego kursu. Postanowienia takie, jeśli spełniają kryteria uznania ich za niedozwolone postanowienia umowne, nie są nieważne, lecz nie wiążą konsumenta w rozumieniu art. 3851 KC”.

Z powyższej uchwały w praktyce wynika, że każda umowa kredytu, w której bank ma uprawnienie do  ustalania kursu, jest sprzeczna z naturą zobowiązania w postaci umowy kredytu. Ponadto umowa musi zawierać dla swej ważności przejrzyste i obiektywne zasady ustalania kursu waluty obcej. Sąd Najwyższy  stwierdził, że uchwała dotyczy każdego rodzaju kredytobiorcy, a nie tylko konsumentów.  Na uchwale SN skorzystają zatem głównie kredytobiorcy, którzy kredyt frankowy zaciągnęli jako przedsiębiorcy.

Przed uchwałą przedsiębiorca – „frankowicz” sporo ryzykował, idąc do sądu. Wyroki frankowe z udziałem przedsiębiorców bywały różne. Również inny sposób liczenia opłaty sądowej od pozwu odstraszał potencjalnych powodów przed założeniem sprawy (5% wartości przedmiotu sporu, a nie 1000 zł, jak u konsumentów). Dla wielu poziom ryzyka związany z takim postępowaniem był zdecydowanie wyższy i z tego względu nie do przyjęcia.

Naszym zdaniem szanse na korzystny wyrok  po wydaniu uchwały zdecydowanie wzrosły. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na krótsze terminy przedawnienia należy niezwłoczne podjąć działania przeciwko bankom. Termin przedawnienia wynosi bowiem 3 lata liczone od daty wypłaty kredytu lub  zapłaty raty kredytowej.

Z treścią uchwały można zapoznać się na stronie Sądu Najwyższego:

http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/OrzeczeniaHTML/iii%20czp%2040-22-1.docx.html